حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

۱۱ روش تشخیص طلا اصل از بدل – تست طلای واقعی در منزل

11 روش تشخیص طلا اصل از بدل

۱۱ روش تشخیص طلا اصل از بدل

امروزه با توجه به اهمیت طلا و ارزش مالی آن در دنیا افراد سودجو به دنبال کلاهبرداری از دیگران به وسیله ارائه طلای قلابی به جای اصل و یا با عیارهای دروغین می باشند. در این مقاله به بررسی ۱۱ روش تشخیص طلا اصل از بدل می پردازیم تا شما با استفاده از آن بتوانید به راحتی طلای واقعی را از طلای قلابی تشخیص دهید.

 استفاده از سوهان و اسید
استفاده از سوهان و اسید

۱- استفاده از سوهان و اسید

در این روش شما طلا و یا جواهر و یا سکه مورد نظر را مطابق شکل بالا روی سوهان می شید و یک قطره اسید بر روی آن اضافه می کنید در اثر انجام این کار شما یکی از حالت های زیر را مشاهده خواهید کرد:

  • هیچ تاثیری بر روی آن ندارد. این نشان دهنده این است که طلای شما واقعی و عیار آن هم عیار تیزآب یا بالاتر از آن می باشد.
  • محل مورد نظر به رنگ سیاه در می آید که این مورد نشان دهنده این است که طلا واقعی و عیار آن از عیار تیزآب شما پایین تر می باشد.
  • در اثر ریختن اسید محل مورد نظر سبز شده و به جوش می آید که این نشان دهنده این است که طلا غیر واقعی بوده و پس از پاک کردن اسید از روی آن براق شده و شما رنگ فلز مورد نظر را می توانید مشاهده نمائید.
تشخیص طلا ابا استفاده از سنگ محک و اسید
تشخیص طلا ابا استفاده از سنگ محک و اسید

۲- تشخیص طلا ابا استفاده از سنگ محک و اسید

این روش یکی از روش های قدیمی تشخیص طلا و همچنین عیار آن می باشد که طلا فروشان از آن استفاده می کنند. در این روش همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید. طلا, جواهر و یا سکه را ابتدا ۲۰ بار بر روی سنگ می کشید. سپس به اندازه یک قطره اسید نیتریک ( به جوهر شوره یا اسید سلطانی یا تیز آب هم معروف است) را روی آن می کشید. در این جا ۳ حالت ممکن است رخ بدهد که به بررسی آنها می پردازیم.

  • اگر واکنشی مشاهده نکردید طلای شما واقعی است.
  • اگر در اثر کشیده شدن کم رنگ تر شد, این نشان می دهد که طلای شما واقعی و  عیار آن از عیار تیزآب شما پایین تر می باشد.
  • ولی اگر در اثر کشیده شدن رنگ از بین رفت, نشان می دهد که طلا غیر واقعی یا مقدار طلای استفاده شده در محصول بسیار کم است.

۳- تشخیص طلا با سرکه

یکی از روش هائی که شما می توانید ب استفاده از آن به تقلبی بودن طلا پی ببرید استفاده از سرکه است. شما می توانید این آزمایش را در منزل هم انجام دهید. روش کار به این صورت است. ابتدا شما درون یک ظرف مقداری سرکه میریزید سپس قطعه طلای مورد نظر خود را درون آن انداخته و ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر می کنید. پس از این کار اگر طلای شما غیر ولقعی باشد به سرعت با سرکه واکنش نشان داده و رنگ آن به سیاه تغییر می کد.

تشخیص طلا با استفاده از آمونیاک
تشخیص طلا با استفاده از آمونیاک

۴- تشخیص طلا با استفاده از آمونیاک

آمونیاک از جمله موادی است که در مجاورت با فلزات رنگ آنها را تیره می کند. در این بین فلز پلاتینیوم مقاوم بوده و از خود واکنشی نشان نمی دهد. (استفاده از این روش توصیه نمی شود)

تست طلای واقعی با استفاده از آهنربا
تست طلای واقعی با استفاده از آهنربا

۵- تست طلای واقعی با استفاده از آهنربا

یکی از روش های معمول برای تشخیص طلای واقعی می باشد. همانطور که می دانید فلز طلا قابلیت رسانائی ندارد. پس شما می توانید با نزدیک کردن آهنربا به محصل مورد نظر خود واقعی بودن آن را امتحان کنید. در این روش اگر محصول مورد نظر شما جذب آهنربا شد واقعی نیست. و اگر نشد می تواند طلا باشد.

تشخیص طلای اصل از غیر واقعی
تشخیص طلای اصل از غیر واقعی

۶- گاز گرفتن طلا

یکی از روش های جالبی که شما می توانید با استفاده از آن طلای اصل را از غیر واقعی تشخیص دهید گاز گرفتن آن است. از آنجائی که طلا فلز نرمی است شما می توانید پس از گاز گرفتن آن جای دندان خود را مشاهده کنید. هر چه عیار طلا بالاتر باشد میزان فرورفتگی در آن بیشتر خواهد بود.

ادامه ۱۱ روش تشخیص طلا اصل از بدل

همراه ما با ادامه روش های تشخیص طلا بمانید.

تست با استفاده از آب
تست با استفاده از آب

۷- تست با استفاده از آب

در این روش شما می توانید یک ظرف را از آب پر کنید و محصول خود را درون آن بیندازید. اگر محصول شما تا انتهای ظرف رفت پس طلا است و اگر بر روی آب شناور ماند بدلی است.

تست طلا با سکه مسی
تست طلا با سکه مسی

۸- تست طلا با سکه مسی

در این روش یک سکه مسی را روی محصولی که به آن شک دارید بکشید. اگر روی آن خط و خش انداخت محصول شما طلا است. ولی در صورتی که ماهیت آن فرقی نکرد و تغییر ی مشاهده نکردید محصول شما بدل می باشد.

۹- تست با استفاده از حرارت

شما در خانه با استفاده از بخ هم می توانید این کار را انجام بدهید. طلا و نقره رسانش گرمائی فوق العاده بالائی نسبت به سایر فلزات دارند. با توجه به این مطلب شما می توانید تشخیص دهید که محصول شما واقعی است یا خیر. به این صورت که پس از قرار دادن طلا بر روی یخ شما مشاهده خواهید کرد که سرعت ذوب یخ بالاتر می رود به طوریکه ی جسم گرم روی آن قرار گرفته است.

۱۰- تست با استفاده از سرامیک

در این روش شما می توانید زیور آلات خود را با کشیدن بر روی سرامیک تست کنید. در این روش اگر با کشیدن روی ورقه سرامیکی, ظروف و یا … روی محل مورد نظر طلائی شد و روی محصول شما خط افتاد. زیور آلات ما طلا می باشد. در غیر این صورت محصول مورد نظر شما طلا نیست.

تست محصول با استفاده از بارکد
تست محصول با استفاده از بارکد

۱۱- تست محصول با استفاده از بارکد

شاید مطمئن ترین روش برای تشخیص طلای اصل از غیر واقعی نگاه به بارکد آن و تطبیق آن می باشد. در این روش شما بر روی محصولاتی که اصل هستند سه رقم و حروف مشاهده خواهید کرد. این کد ۳ رقمی نشان دهنده خلوص طلا در محصول شما می باشد. برای این کار شما یک ممیز بعد از رقم دوم از چپ قرار دهید. به عنوان مثال اگر کد شما ۹۲۵ باشد این رقم نشان دهنده این است که در محصول شما از ۹۲/۵ درصد طلای خالص استفاده شده است. کدهای ۳۷۵، ۵۰۰، ۵۸۳، ۵۸۵، ۷۵۰، ۹۱۶، ۹۵۸، ۹۹۹ برای مصنوعات طلا می باشند. البته لازم به ذکر است که برخی طلاهای قدیمی فاقد این کدها هستند و این به معنای غیر واقعی بودن آنها نیست. و شما می توانید برای تشخیص واقعی بودن آنها از روش هایی که در بالا به آن اشاره شد استفاده نمائید.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی ۱۱ روش تشخیص طلا واقعی از بدل پرداختیم. لطفا قبل از امتحان هر کدام از این روش ها به چد نکته بسیار مهم توجه داشته باشید.

  • با توجه به قیمتی بودن طلا, هیچ کدام از روش ها را جهت سرگرمی تست نکنید.
  • در هنگام استفاده از اسید و یا وایتکس و … حتما از دستکش استفاده نمائید و مراقب باشید که به هیچ وجه به بدن شما برخورد نکند.
  • برای تست می توانید از یک منبع معتبر با طلا فروشی مورد اطمینان کمک بگیرید.
  • و مهم ترین نکته حتما طلای خود را از جای معتبر خریداری نمائید.

با توجه به مطالبی که در این مقاله به آن اشاره شد. حتما سعی کنید طلای مورد نظر خود را همراه فاکتور خرید کنید. فروشگاه اینترنیت طلا فروش با ارائه گارانتی معتبر و فاکتور خرید برای سفارشات شما سعی کرده تا بالاترین میزان اطمینان خاطر و رضایت را برای شما به ارمغان بیاورد. شما می توانید قبل از خرید محصول مورد نظر با کارشناسان ما در تماس باشید.


سپاس که طلا فروش مگ را دنبال می کنید

لطفا نظرات, انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق فرم تماس با ما و راه های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

SAPT
×

سلام

هر سوالی دارید از ما بپرسید

×