راهنمای قطعی شما در مورد نحوه خرید جواهرات طلا

 راهنمای قطعی شما در مورد نحوه خرید جواهرات طلا

 راهنمای قطعی شما در مورد نحوه خرید جواهرات طلا:

ناگفته پیداست که یکی از هوشمندانه ترین سرمایه گذاری ها در صنعت جواهرات ، طلا است. طلا از تجملات و کلاس تجاوز می کند و نشان دهنده ثبات مالی است. این فلز گرانبها در هر نقطه از جهان مورد تقاضا است . با تورم و افزایش و کاهش غیرقابل پیش بینی در بازارها ، طلا یکی از محکم ترین محافظت در برابر این عدم قطعیت ها است. با توجه به این مسئله ، دانستن نحوه خرید طلا قبل از خرید بسیار مهم است. در این راهنمای جامع ، ما همه چیزهایی را که باید در مورد طلا بدانید ، شرح می دهیم.

سطح خلوص طلای خود را بدانید:

در هر آلیاژ طلا ۲۴ واحد وجود دارد که از آنها به عنوان “کارات” یاد می کنیم. هنگامی که شما طلای خریداری می کنید که دارای ۲۴ کارات باشد ، این بدان معناست که شما ۱۰۰٪ طلای خالص دارید.

به تناسب ، اگر طلای ۲۴ عیار ۱۰۰٪ خالص باشد ، طلای ۱۰ عیار نیز ۴۱٫۷٪ خالص است (از نظر ریاضی به عنوان ۱۰/۲۴ = ۴۱٫۷٪ بیان شده است). بنابراین ، قاعده کلی این است: ارزش طلا با خلوص آن متناسب است – هرچه طلا خالص تر باشد ، ارزش آن نیز بالاتر است.

ولی:

این بدان معنا نیست که وقتی می خواهید طلا بخرید ، همیشه باید سطح خلوص بالاتری داشته باشد. طلای خالص بسیار نرم است و به راحتی آسیب می بیند. اگر قصد دارید هر روز آن را بپوشید ، پس از آن به دنبال قطعات کم کارات بروید. قطعات کم کارات از طلا و سایر فلزات ساخته شده است که آلیاژ را قوی تر می کند قطعات با کارات بالا برای  مهمانی ها و مراسمات  تشریفاتی مناسبتر  هستند زیرا:

طلای شما به ندرت استفاده می شود و هنگام استفاده از آنها ، با دقت برخورد می شود و  از آسیب های غیر ضروری جلوگیری می شود.

انواع رنگهای طلا:

طلای زرد – این رنگی است که وقتی می گوییم طلا به ذهن می رسد. در حقیقت ، کلمه “طلا” در زبان طبیعی ما به عنوان یک رنگ ، شبیه به عسل یا آفتاب است. با این حال ، همه جواهرات زرد طلا در واقع طلا نیستند. همانطور که می دانید آبکاری در جواهرات طلایی متداول است و گاهی اوقات برای حفظ ظاهر طلای زرد به عمد انجام می شود

طلای سفید – به نظر می رسد مانند نسخه روشن تر نقره است . به همان اندازه طلای زرد،طلای سفید برای حلقه های نامزدی محبوب است. طلای سفید در مواردی که بیشتر با نام  دو رنگ شناخته می شود ، گاهی با طلا زرد جفت می شود . طلای سفید از فلزات سفید (یعنی پالادیوم ، نیکل یا منگنز) ساخته شده است که از طلا قوی تر است.

طلای گل رز – یک آلیاژ طلا با رنگ صورتی

برای رسیدن به سرخ شدن صورتی ، مس به طلا اضافه می شود که اغلب ۱۴ کارات یا ۵۸٫۵ درصد از خلوص آن است. بالاترین نسخه کاراته این آلیاژ با نام Crown Gold معروف است که با ۷۵٪ طلا و ۲۵٪ مس ساخته شده است.

طلای سبز – این یکی از نادرترین گونه هایی است که از طلا مخلوط شده با نقره ساخته شده است. طلای سبز بیشتر در آزمایشگاه ها تولید می شود اما بسیار نادر و بسیار گران است.طلای سبز معروف به “الكتروم” را می توان به طور طبیعی استخراج كرد. فقط تعداد کمی از جواهرات گران ممتاز هستند که آنها را با این دنگ  میبینید ، بنابراین این چیزی نیست که معمولاً هنگام خرید طلا با آن روبرو شوید.

تمیز کردن طلا و جواهرات:

تمیز کردن جواهرات  خیلی وقت ها لازم نیست  انجام شود. باید در تمیز کردن جواهرات به این نکته توجه کنیم که از موادی استفاده شود که به آن صدمه نزند و از درخشش آن نکاهد و جلوه ی تراشها و سنگهای آن حفظ شود بنابراین ، چه زمانی باید این کار را انجام دهید و چگونه آن را انجام دهید؟ در اینجا چند نکته آورده شده است:

گاهی اوقات می توانید جواهرات خود را با یک تکه پارچه نازک پاک‌ کنید. آن را به آرامی مالش دهید تا روغن و گرد و غبار آن از بین برود. به این ترتیب از ایجاد سنگ آهک روی سطح جواهرات خودداری می کنید.

جواهرات خود را با مواد شوینده مایع مخلوط شده در آب گرم تمیز کنید :یک کاسه را با مخلوط صابون پر کنید و جواهرات طلا را به مدت ده تا پانزده دقیقه خیس کنید.برای تکه هایی با شکاف های عمیق ، می توانید از یک برس نرم  استفاده کنید تا از شر گرد و خاک خلاص شوید پس از آن ، آن را در آب گرم بشویید و با پارچه نرم آنها را  خشک کنید.

تمیز کردن زنجیر طلا:

برای تمیز کردن زنجیرهای طلا روشی آسان و مؤثر برای از بین بردن آلاینده هایی مانند روغن ، گریس و موم استفاده از آب جوش است. از آنجا که یک زنجیره طلا طلای جامد است ، این روش مضر نیست و  به هیچ وجه به طلای شما آسیب نمی رساند.

برای تمیز کردن زنجیره طلای خود از این طریق ابتدا آب را گرم کنید تا به جوش بیاید. زنجیره طلا را درون یک ظرف شیشه ای یا فلزی قرار دهید و با آب جوش بپوشانید سپس  طلاها را بشویید و کاملاً خشک کنید.

از آنجا که زنجیره های طلا به راحتی درهم می شوند ، یکی از راه های جلوگیری از این کار استفاده از نی  است. این امر باعث می شود زنجیر بدون گره باقی بماند . زنجیر را از نی عبور داده و قفل  ان را ببندید

نگهداري از طلا زماني كه قصد استفاده از آن را نداريد:

هنگامی  که از طلای خود استفاده نمیکنید، اطمینان حاصل کنید که آن به طور جداگانه ،  در جعبه روکش پارچه ای یا کیسه مخملی نگهداری می کنید. این امر آن را از گرد و غبار و خراشیده شدن توسط سایر موارد دور نگه می دارد. طلا را با فلز سخت تر مانند پلاتین نگهداری نکنید ، زیرا این طلا به راحتی توسط آن خرد می شود.

اگر قرار نیست طلا را مدتی استفاده نمایید حتما از خشک بودن و رطوبت نداشتن آن اطمینان پیدا کنید.

SAPT